Ochrona Środowiska


Ogłoszenia

Featured

Azbest

Sposoby postępowania z azbestem

Azbest jest minerałem naturalnie występującym w przyrodzie. Ze względu na swoje zalety, m. in. odporność na wysokie temperatury, działanie mrozu, kwasów, substancji żrących, a także elastyczność stosowany był szeroko od ponad 100 lat w około 3 000 wyrobów przemysłowych.

Dziś wiemy jednak, że jest szkodliwy dla zdrowia. Dlatego też produkcja, stosowanie oraz obrót azbestem i wyrobami zawierającymi azbest zostały zakazane. W Polsce czyny te zagrożone są karą grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (Ustawa z dn. 19.06.1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest Dz. U. z 2004 r., Nr 3, z póź. zm.).

Szacuje się, że na terenie Polski znajduje się 15,5 mln ton wyrobów zawierających azbest. Ze względu na zagrożenie, jakie stwarzają powinny zostać usunięte ze wszystkich obiektów w kraju do 31.12.2032 r. Oddychanie powietrzem, w którym znajdują się niewidzialne dla oka włókna azbestu prowadzi do szeregu chorób układu oddechowego:

·  pylicy azbestowej
·  łagodnych zmian opłucnowych
·  raka płuc
·  międzybłoniaka opłucnej i otrzewnej

W Polsce azbest najczęściej wykorzystywano do produkcji:

·  pokryć dachów: eternit i papa dachowa,
·  płyt elewacyjnych i balkonowych,
·  rur do wykonywania instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych i c. o.,
·  przewodów kominowych i zsypów w blokach,
·  sprzęgieł i hamulców wind,
·  różnych typów izolacji cieplnej, bojlerów, kotłów, wymienników ciepła, przewodów c. o.,
·  ognioodpornych koców azbestowych.

Podstawą bezpiecznego postępowania z materiałami zawierającymi azbest jest eliminacja lub - co najmniej - minimalizacja ryzyka emisji włókien azbestu do otoczenia. Dopuszczalna jest eksploatacja materiałów zawierających azbest w dobrym stanie technicznym o nieuszkodzonej powierzchni, ewentualnie odpowiednio zabezpieczonej np. przez pomalowanie. W oparciu o obowiązujące przepisy w zakresie gospodarowania wyrobami azbestowymi prace demontażowe wyrobów zawierających azbest wykonywać mogą tylko wyspecjalizowane firmy, posiadające stosowne zezwolenia.

Obowiązek inwentaryzacji i usuwania wyrobów zawierających azbest ciąży na właścicielach nieruchomości, wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych.
Sprawdzenie, czy na terenie nieruchomości znajdują się wyroby zawierające azbest i powiadomienie o tym właściwej jednostki samorządu terytorialnego to nie tylko powinność nałożona na właścicieli przez państwo, ale i wyraz troski o zdrowie własne, naszych bliskich oraz o czystość środowiska.

Więcej informacji na powyższy temat można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Lipsku, pok. nr 17.

Urząd Miejski w Lipsku

ul. Żłobikowskiego 4/2, 16 – 315 Lipsk

Tel.: 87 64 22 700
Fax: 87 64 22 705
e-mail: gmina@lipsk.pl

Skrytka ePUAP:
/UMLipsk/skrytka

Strona www: https://www.lipsk.pl/

Godziny pracy:
poniedziałek-czwartek: 7.15 - 15.15
piątek: 7.30 - 15.30

Dane do faktur

Nabywca:
Gmina Lipsk
ul. Żłobikowskiego 4/2
16-315 Lipsk
NIP: 846 – 15 – 97 – 158

Odbiorca:
Urząd Miejski w Lipsku
ul. Żłobikowskiego 4/2
16-315 Lipsk

Konto bankowe
BS SUWAŁKI o/LIPSK
PL 46 9359 0002 0100 0143 2011 0001

Lokalizacja Urzędu Miejskiego w Lipsku: